اتحاد ,همه‎ي ,شناخت ,پايدار ,حقوق ,مردم ,اتحاد پايدار ,مردم ايران، ,پايدار ملي، ,همه‎ي مردم ,كرسي‎هاي نمايندگي‎

 

اتحاد پايدار ملي : «بايد»‎ها و راهبرد‎ها

دکتر هوشنگ طالع

اتحاد‌ملی، کلیدواژه‌ی سرفرازی و پیش‌رفت در زمینه های گوناگون و توسعه‌ی فرهنگی و در نتیجه‌ی آن ، توسعه‌ی سیاسی ـ اجتماعی ـ اقتصادی است . گام اصلی در « اتحاد ملی » ، شناخت عنصر « ملت » به عنوان عنصراصلی در سامان سیاسی کشور است . بدون این شناخت ، سخن گفتن از « اتحاد ملی » عبارتست از یک  « ‌شعار توخالی » .

هم‌چنین ، شناخت « ملت » به عنوان عنصر اساسی در سامان سیاسی کشور « باید » هایی باخود دارد که می بایست به درستی آن‌ها را شناخت و بدان‌ها عمل کرد .

بدین سان ، نخستین لازمه‌ی « اتحادملی »  ، شناخت و پذیرش ناسیونالیسم ایرانی است .  مکتب ناسیونالیسم ایران ، معطوف به حفظ و نگاهداری منافع ملی و برتری دادن منافع ملی به منافع فردی است ؛ گرچه منافع فردی ، تنها در پناه منافع ملی می‌تواند مفهوم پیدا کند و تامین گردد .

برای ایجاد « اتحاد ملي » ، شناخت و باور و شناساندن تاريخ ايران  ( كهن ، باستان و دوران نو « اسلامی » ) اجتناب ناپذیر می‌باشد . از سوي ديگر شناخت و شناساندن تاريخ معاصر ايران ، به ويژه تاريخ تجزيه‎ي ايران كه از سویی نشان دهنده‎ي ستمي است كه استعمارگران بر ملت ما روا داشته‎اند و از سوی دیگر ، نمايش ايستادگي و پايداري ملت ايران در برابر استعمار و امپریالیسم می‌باشد ، از اهميت والايي برخوردار است.
هم‎چنين، زنده‎ نگاه‎داشتن ياد و خاطره‎ي دو خيزش و مبارزه‎ي پر ارج ملت ايران در سده‎ي بيستم ميلادي، يعني خيزش  مشروطيت و نهضت ملي شدن صنايع نفت در سرتاسر كشور ، لازم و ضروري است .
نخستين بايد اتحاد پايدار ملي ، ايجاد عدالت اجتماعي است ؛ به گونه‎اي كه همه‎ي مردم ايران، با بهره‎مندي از موهبت‎هاي اين سرزمين ، خود را ياخته‎اي از پيكر تناور اين ملت احساس كنند و « بود » خود را در گرو « بود » ملت بدانند. براي رسيدن به عدالت پايدار اجتماعي كه لازمه‎ اتحاد پايدار ملي است، مي‎بايست  :
    همه‎ي فرزندان اين سرزمين، از فرصت برابر و امتياز مساوي، برخوردار گردند.
    هيچ ايراني نبايد گرسنه، بدون مسكن و كار مناسب باشد.
     همه‎ي شهروندان اين سرزمين، مي‎‏بايست از زندگي مناسب با شان ايراني ـ انساني، برخوردار شوند.
    زنان در همه‎ي زمينه‎ها، مي‎بايست از نظر حقوق (كمي و كيفي ) با مردان برابر باشند.
    برخورداري همه جانبه همه‎ي مردم ايران، از آزادي گفتار ، نوشتار، برگزاري اجتماع‎ها، تشكيل حزب، گروه، اتحاديه‎ و نيز        انتشار نشريه و كتاب، برگزاري سخن‎راني و تشكيل مجمع‏‎هاي ادبي، هنري، سياسي، مذهبي، علمي و مانند آن‎ها
    تضمين حقوق اقليت‎هاي مذهبي :
اقليت‎هاي مذهبي هم خانمان با ملت ايران ، مانند ارمنيان ، كليميان و آشوريان ، بخشي از ملت ايران‎اند . حقوق تاريخي آنان در اين سرزمين، حقوقي است پا بر جا و خدشه ناپذير.
ايرانيان زرتشتي، يادگار ارجمند روزگاران ديرين‎اند و مورد احترام ملت ايران بوده و هستند.
براي رسيدن به اتحاد پايدار ملي، مي‏بايست :
    هر گونه محدوديت براي احراز كرسي‎هاي نمايندگي‎ مردم ايران در رده‎هاي گوناگون، از ميان برداشته شود. به گونه‎اي كه هر ايراني بتواند بدون محدوديت، خود را براي به دست آوردن كرسي‎هاي نمايندگي‎ مردم ايران، نامزد كند ( حضور و شرکت همه‌ی ایرانیان در تعیین سرنوشت ملی ).
    حق برخورداري هر ايراني از گزينش نماينده‎ي دل خواه خود در همه‎ي مجامع انتخابي.
    برابري همگان در انتخاب تعداد نمايندگان : در اين راه، لازم است كه حوزه‎ي انتخابيه‎ي شهر‎هاي بزرگ كه در حال حاضر بيش‎ از يك نماينده دارد، به حوزه‎هاي در حد يك نماينده، تقسيم شوند ( برابری ایرانیان در تعیین سرنوشت ملی ) .
    خدمت مقدس سربازي، وظيفه و افتخار ميهني است. اين امر مقدس، نبايد قابل خريد و فروش باشد.
لازمه‌ی رسيدن به اتحاد پايدار ملي، عبارت است از :
    وضع قوانين عادلانه و اجراي عادلانه‎ي قوانين
امروزه مي‎دانيم كه ساختن جامعه‎اي بهتر، در گرو سازندگان بهتر است. از اين رو، در راه شكوفايي ملي كه از عامل‎هاي نيرومندي اتحاد ملي است  :
  « سرمايه‎گذاري ملي » در امر آموزش ملي
    همه‎ي فرزندان اين سرزمين ، بايد از حق برابر آموزش در بستر امكان‎هاي مساوي و رايگان، برخوردار باشند.
    قرار دادن امكان‎هاي آموزشي ويژه در اختيار شايسته‎تر‎ها
    امروزين و نهادينه‌كردن آموزش‎هاي فني و حرفه‎اي
    براي شكوفايي آموزش عالي، مي‎بايست دانشگاه‎ها از استقلال لازم برخوردار باشند.
از ضروريات اصلي براي ايجاد اتحاد پايدار ملي، توجه لازم به نقش انساني ملت در پهنه‎ي جهاني در درازاي هزاره‎هاست.
از روزگاران دور تاريخ ، دو اصل زير مورد شناخت و احترام ويژه‎ي ملت ايران بوده و هست :
    يكم ـ آزادي انسان‎ و حقوق بشر
    دوم ـ طرد هر گونه استعمار ، استثمار و استبداد، در هر شكل و رنگ
از اين رو، نقش انساني ملت ايران در پهنه‎ي جهان ، عبارت بود و هست :
  حمايت از حقوق انسا‎ن‎ها و آزادي‎هاي همه‎ي مردم جهان
    مبارزه با هر گونه  استعمار ، استثمار ، استبداد و تبعيض نژادي
بايد به ياد داشته باشيم كه « ما » ( مردم و ملت ایران )  حاملان درفش آزادي بخش انسان و حقوق بشر « كورش » و نيز پرچم ظلم ستيز « كاوه » هستيم.
تمدن و فرهنگ ما در دوره‌ی اسلامي نيز در برگيرنده‎ي هزاران هزار سند درخشان از مبارزه‎ي ايرانيان در برابر ستم‎گري، استعمار ، استثمار و تبعيض نژادي است.
 
منبع اصلی مطلب : روزنامک
برچسب ها : اتحاد ,همه‎ي ,شناخت ,پايدار ,حقوق ,مردم ,اتحاد پايدار ,مردم ايران، ,پايدار ملي، ,همه‎ي مردم ,كرسي‎هاي نمايندگي‎
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : اتحاد پايدار ملي : «بايد»‎ها و راهبرد‎ها